Můj příběh

V současné době mám ohledně autosedaček jasno. Vím, co je bezpečné. Vím, co je důležité, a čemu můžu věřit. Vybrat autosedačku pro mě není problém a dokážu poradit ostatním rodičům. A vysvětlit jim, jak vozit děti v autě BEZPEČNĚ.

Ale moc dobře si vzpomínám na to, jak jsem byla ztracená, když jsem před šesti lety vybírala sedačku pro své první dítě. V Česku se nedaly najít žádné informace o protisměrných sedačkách, žádné odborné články. V nabídce obchodů tyto autosedačky úplně chyběly, prodavači o nich nevěděli vůbec nic, všichni na mě koukali jako na blázna, když jsem se ptala.

Jenže já jsem se s tím nechtěla smířit, šlo o bezpečnost mého dítěte!

Žili jsme v té době ve Španělsku, takže jsem zkoušela hledat informace španělsky. A anglicky. A hned jsem začala všechno studovat.

Mám titul z Univerzity Karlovy v oboru organické chemie a biochemie a věděcký obor mě naučil hledat do hloubky, dostat se až ke zdroji informací, nespokojit se s obecnými články bez podkladů. Ke každé informaci najít původní zdroj, kdo to objevil a jak.

Dostala jsem se tak třeba k výsledkům studií ze Švédska, k lidem, kteří výzkumu bezpečnosti dětí v autech věnují celý život, k informacím o tom, jak probíhá testování autosedaček. Když mi nebylo něco jasné, ptala jsem, pátrala jsem, dokud jsem nenašla odpovědi.

Postupně jsem zjistila o autosedačkách všechno, co jsem potřebovala. Proč jsou bezpečné, jak fungují, jak chrání dítě. Věděla jsem, co musí moje sedačka splňovat a co naopak mít nebude. Prošla jsem nabídku autosedaček, jejich velikost, náročnost na prostor v autě, místo pro nohy, jak se v autě upevňuje, jestli je i pro novorozence, jak vysokou mají zádovou opěrku a tak dále.

A tak jsem mohla jít koupit autosedačku pro své miminko.

Stálo mě to spoustu času a úsilí, hledání a studia, abych věděla, co bude pro mé děti nejlepší. A v tak důležité věci jako je bezpečnost! Nebyla pro mě jiná možnost, potřebovala jsem si být jistá, že můj syn bude jezdit v autě co nejbezpečněji.

A tak jsem se rozhodla vám, rodičům, vybírání autosedačky usnadnit. Abyste nemuseli trávit hodiny a hodiny procházením všech možných koutů internetu, nočním studiem testů a měření, ověřováním informací a zjišťováním možností.