Kojení za jízdy je nebezpečné

V jedné debatě se čtenáři jsme se dostali k tomu, jak vlastně fungují pásy v autě. A proto je tu dnešní článek s jasnou zprávou: Nekojte dítě v autosedačce za jízdy. Kojení za jízdy v autě není bezpečné.

Modelová situace: cesta autem, dítě, malé mimino, ze začátku je v klidu, kouká a žvatlá, pomalu přechází v mručení a brblání, začíná se nudit, pláče až řve. Je to děsný a nic nepomáhá, mrskání růžovým slonem, rachtání rachtátkem nebo klíčema, zpívání a ššššš. A přitom všichni víme, co to dítě chce, co potřebuje a co by mu pomohlo. Kojení.

Ahoj, jsem Tereza a kojila jsem za jízdy v autě. Ale už to neudělám. Naklonila jsem se totiž nad autosedačku v krkolomné pozici, ale stále připoutaná. Myslela jsem si, že pás mě přece zarazí a nepustí mě blíž k té malé hlavě. A to právě není pravda.

Základní fyzika je jasná, jakýkoliv težší předmět v autě je při nárazu vystřelen velkou rychlostí a má obrovskou sílu, která může i dospělému člověku způsobit vážná zranění. Třeba láhev s pitím. Nebo foťák. Nebo nepřipoutaný spolucestující. Což je samozřejmě nebezpečné i pro toho nepřipoutaného člověka.

Takže kojení bez pásů nepřichází v úvahu, to je jasný. Nápad vyndat dítě za jízdy z autosedačky doufám nemusím ani komentovat. Ne. Ale kojení s pásem? Když se dvakrát šikovně zalomíte, dostanete prso do požadované polohy a budete přitom pořád připoutaná. A teď se dostaváme k tomu, jak teda fungují bezpečnostní pásy v autě. Oni totiž po nárazu trochu povolí. Je v nich taková věc, která se anglicky jmenuje Force Limiter.

Funguje to tak, že při nárazu je nejdřív vyslán signál pásům, který vás trochu přitáhne do sedadla. (Ten signál je jednak z místa nárazu v předním nárazníku, a jednak přimo v pásech je zařízení, které reaguje na prudké brždění.) Jak jde tělo člověka dopředu, pás se trochu povolí, (když zaznamená určitou sílu,) aby se nezaříznul do hrudníku cestujíciho. Tak je část energie pohlcena, jinak by totiž celá síla nárazu působila na místo pod pásem a mohlo by dojít k polámání žeber a zranění vnitřních orgánů. Podívejte se na video, případně na tento tento článek s jednotlivými akty rozepsanými podle času zde (anglicky).

Takže u toho kojení, když je váš hrudník jen pár centimetrů od hlavy vašeho dítěte, vás ten pás neudrží. Trochu vás povolí. A to úplně stačí k rozdrcení malé měkké hlavičky.

Já už to dělat nebudu. Je potřeba vymyslet jiný způsob, jak dítě utišit. Viděla jsem, že se to dá vyřešit odsatým mlíkem v suplementoru a podávání přes prst. Nebo zastavit, kojením uspat a pokračovat. Větší děti už se dají zabavit a uspat i jinak, nám vždycky fungovalo zpívání. Doporučuju hodně hraček, knížek a pro případ nouze tablet, ten u nás funguje vždycky, když už to jinak opravdu nejde. Viz můj ebook zdarma 20 tipů, jak zabavit dítě v autě.

Autor: Tereza Stříbná

Už více než šest let se věnuji bezpečnosti dětí při cestování autem. Psala jsem první české články o autosedačkách proti směru jízdy, šířím osvětu mezi rodiči a snažím se, aby co nejvíce dětí jezdilo v autě opravdu bezpečně. Pomáhám vám, rodičům, zjistit, co je doopravdy bezpečné, čemu věřit, vyznat se v nabídce autosedaček a vybrat tu nejlepší pro vaše dítě a vaše potřeby. Můj příběh najdete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *