Jak jsem vybírala první sedačku

Taky si připadáte tak ztracení mezi autosedačkami? Já když jsem vybírala sedačku pro své první dítě, byla jsem zcela ztracená!

Psal se rok 2013 a jako zodpovědná prvorodička jsem věděla, že moje miminko bude potřebovat autosedačku. Měla jsem tušení, že existují vajíčka pro malá miminka, a tím jsem skončila.

Netušila jsem, jakou autosedačku vybrat a podle čeho se mám řídit. Žili jsme v té době ve Španělsku a tam jsem poprvé slyšela něco o autosedačkách proti směru jízdy. Jako že by děti měly jezdit proti směru delší dobu než 1 rok, déle, než jim vydrží vajíčko. A že také existují takové autosedačky, které vydrží třeba do čtyř let.

Španělština pro mě v té době už nebyla španělskou vesnicí, ale stejně jsem si byla jistější v češtině. A tak jsem se šla zeptat do českého obchodu na protisměrné sedačky. Neexistuje. Vajíčko a pak po směru. Jinak nic.

Navíc se mi vůbec nelíbilo věřit jedné paní prodavačce. Jak jsem si mohla být jistá, že má pravdu? Že zná všechny důležité informace a že ona ví, co bude pro moje dítě nejbezpečnější?

Tak jsem paní prodavačce poděkovala a šla jsem domů studovat. A hledala jsem a studovala, prozkoumávala a bádala, až jsem zjistila, co jsem potřebovala (asi po půl roce).

Rozhodla jsem se tedy pro autosedačku, která bude vhodná už i pro novorozence a zárověň vydrží dítěti do čtyř let.

Od té doby doba pokročila, teď už je větší výběr, dá se najít bezpečná sedačka do konkrétního auta a pro konkrétní dítě, tak, aby byli všichni spokojení. Umí to i v někerých obchodech, ale ještě zdaleka ne ve všech.

A proč jsem nevybrala vajíčko? Nechtěla jsem dítě nechávat v autosedačce i jinde než v autě. A nepotřebovala jsem ho přenášet, prostě jsem ho vždycky přendávala do kočárku nebo do šátku. Když byl syn malý, většinou ho to vůbec nevzbudilo. (Měli jsme nakonec vajíčko půjčené od kamarádů, ale použili jsme ho jen párkrát. Byla jsem radši za větší sedačku na isofixu, než za vajíčko poutané pásem.) O tom se ale rozepíšu až někdy příště.

Poučení do života tedy je:

Nedejte se! Pokud vám paní prodavačka bude tvrdit, že jedině po směru a že je to stejně bezpečný a že proti směru jedině vajíčko, není to pravda. Zkuste najít obchod, kde tomu opravdu rozumí. A nebo si vy sami zjistěte všechny důležité informace, s tím vám můžu pomoct. A pak už v obchodě jen vyzkoušíte několik favoritů a vyberete si tu svoji vyvolenou.

(A moje první dítě jezdí stále v protisměru i ve svých pěti letech.)

Autor: Tereza Stříbná

Už více než šest let se věnuji bezpečnosti dětí při cestování autem. Psala jsem první české články o autosedačkách proti směru jízdy, šířím osvětu mezi rodiči a snažím se, aby co nejvíce dětí jezdilo v autě opravdu bezpečně. Pomáhám vám, rodičům, zjistit, co je doopravdy bezpečné, čemu věřit, vyznat se v nabídce autosedaček a vybrat tu nejlepší pro vaše dítě a vaše potřeby. Můj příběh najdete zde

2 komentáře na „Jak jsem vybírala první sedačku“

 1. Dobrý den,
  Sháním autosedačku pro syna (nyní 7 měsíců)
  Určitě chci protisměru ale zároveň se malinko bojím vzít autosedačku, která je do 25 kg jen protisměru.
  Koukala jsem na seznam sedaček na vašich stránkách ale našla jsem na internetu i jednu, kterou jsem u vás nenašla.
  Jmenuje se Coletto Vento IsoFix 0-25 kg.
  Myslíte, že by mohla patřit mezi jednu z lepších?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem a přáním hezkého dne Pavla Nedvědová

  1. Dobrý den, sedačku neznám, teď jsem koukala, že je to asi polská značka, ale hlavně ta sedačka je v proti směru jen do 13 kg, pak už je posměrná. To je jenom jako vajíčko, takže tu bych nekupovala… Rozpětí 0-25 kg se nemusíte bát, většinou to teda nejsou sedačky od narození, ale až pro sedící dítě… Doporučila bych se synem vyzkoušet přímo ve vašem autě, abyste věděla, jak mu bude sedět a v jaké tam bude poloze. Tereza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *